2.251 kez görüntülendi

“Şayir halkı ayrıştırıyor ateşle oynuyor “

“Şayir halkı ayrıştırıyor ateşle oynuyor “
5 Kasım 2019 17:19

HDP Dilovası İlçe Eşbaşkanı Kadir Demir, Dilovası Belediye Meclisi’nin Kasım ayı meclis toplantısının ardından “Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir halkı ayrıştırıyor, ateşle oynuyor” diyerek sert çıkışta bulundu.

HDP Dilovası İlçe Eşbaşkanı Kadir Demir, Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir’i, HDP’nin sosyal medya hesabından (sayfasından) çok sert sözlerle eleştirdi. İşte o eleştiriler…

Belediye Başkanı Hamza Şayir’in halkı çok tehlikeli şekilde ayrıştırdığını öne sürdü. Dilovası Belediye Meclisi’nin Kasım ayı olağan toplantısı yine tartışmalı geçerken HDP Dilovası İlçe Eşbaşkanı Kadir Demir, zehir zemberek konuştu. Meclis toplantısında Dilovası’nın sorunları ile ilgili konuşulması gerekenlerin konuşulmadığını kaydeden Demir, “Başkan Hamza Şayir’in bir sohbet havasında, makamın ciddiyetini bir kenara bırakıp laubali, ukalaca, seviyesizce aklına eseni söylediği bir meclis toplantısına şahit olduk. Hamza Bey her cümlesinde, ‘Söz konusu vatansa gerisi teferruattır’ ifadesini kullanıyor. Şüphelenmeye başladık. Acaba Dilovası’nda vatanı bölmeye, parçalamaya çalışan birileri var, bizim haberimiz yok” dedi.
AKP’Lİ BAŞKANLAR EĞİTMELİ
Dilovası’nda yaşayanlar olarak halkın hoşuna gitmeyen yanlışları mecliste dile getirmek zorunda olduklarını belirten Demir, “Bunun vatanseverlik veya vatan karşıtlığı alakası olmadığını Hamza Şayir’in bilmesi lazım. Toplantının açılışında yaptığı konuşmada hayalinde Tavşancıl’ı, Dilovası’nı, Gebze’ye gördüğünü anlatıyor ama unuttuğu bir şey var, kendisini görememiş. Ardından Osmanlı’ya girdi. Başı açık, tesettürlü olmayan bir kadının dünya güzeli seçilmesinin Osmanlı’nın yıkılışının planı olduğunu söyledi. Tarihi hiç bilmiyor, okusun. Osmanlı’nın yıkılışı, bir kadının başının açık olması ile bağdaştırılamayacak kadar önemli bir konudur. Bu bizi yöneten bir belediye başkanının bu kadar sığ, bu kadar bilgi birikimden yoksun olması beni üzüyor. AKP İl ve İlçe başkanlarına da seslenmek istiyorum. Bu adamı biraz düzeltin, eğitin. Böyle belediye başkanı olmaz” diye konuştu.
AJANLIK GÖREVİ ÜSTLENMİŞ
Diliskelesi Mahallesi’ndeki çevre sorununa vatandaşın tepki gösterdiği tartışmada Şayir’in vatandaşın kendisini provoke ettiğini söylediğini anımsatan Demir, “Bir belediye başkanı nasıl provoke edilir? O bandı defalarca izledim. Başkana yönelik, ‘5 gün içinde Afrin’de olacaktınız’ diye bir ifade yok. Belediye başkanı iftira atabilir mi, ama Hamza Başkan bunu yapıyor. Geçen mecliste arkadaşımız Metin Dalgalı’nın söylemlerini emniyetle, basınla paylaştı. Hamza Şayir’in bu şekilde ajanlık görevi üstlenen bir hali var. Belki çok ağır bir suçlama ama her konuşması, bu tespiti doğrulayacak nitelikte. Bir belediye başkanı gözaltına alınıp cezaevine gönderildikten sonra tahliye edilen, farklı partiden olsa da aynı çatı altındaki Metin Dalgalı için en azından bir ‘geçmiş olsun’ dileğinde bulunabilirdi. Nitekim söyledikleriyle suç işlemediği, mahkemede de kanıtlanmış oldu” dedi. Demir şöyle devam etti:
HER TÜRLÜ İŞGALE YIKIMA KARŞIYIZ
“Hamza Şayir’in görevi kahramanlık, vatanseverlik yapmak değil. Böyle bir derdi varsa koltuğu, makamı, kravatı bırakacaksın. Gidersin Serekaniye’de, Afrin’de El Kaide çeteleri ile birlikte savaşırsın. Kahramanlık bu. Birilerinin çocukları ölürken biz burada kahramanlık yapamayız, onlar bizim çocuklarımızdır. Bizim bu konudaki görüşümüz zaten bellidir. Biz her türlü işgale, savaşa, yıkıma karşıyız. Biz bunu gizli saklı söylemedik. Partimizin siyaseti budur. Tezkere Meclis’e gelirken de bunları savunduk. Operasyon başladıktan sonra da bunu söyledik. Hamza Şayir’in görevi bu değil, görevini karıştırıyor. Görevi Dilovası halkına hizmet etmektir.
400 İŞÇİNİN HESABINI VERMELİ
Belediye meclis üyesi arkadaşlara konuyla alakası olmayan şekilde kaç yılında geldiklerini, aldıkları arsaları soruyor. Kendisiyle çelişkiye giriyor. 400 işçi çalıştırdığını söylüyor, sen Kars’tan mı getirdin 400 işçiyi. O serveti nereden edindin? Aslında hesap vermesi gerektiği konu, bu 400 işçiyi nasıl çalıştırdığıdır. Vatandaşın bir arsa edinmesini çok görüyor ama kendi işlerini mubah görüyor.
SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAKMIŞ
Turan Tekgül hakkında suç duyurusunda bulunacakmış. Cumhurbaşkanı Erdoğan, belediye başkanlarının akrabalarını işe alamayacağını söyledi. Turan arkadaşımız da bunu sordu. Almışsan açıklamasını yap. Onu bile mertçe söyleyemiyor, yuvarlak söylüyor.
Akrabası diye değil üniversiteli, liyakat sahibi diye aldığını söylemesi Dilovası halkına hakarettir. Bizim binlerce üniversiteli gencimiz var, boştadır. Üniversite tahsili ölçüt olamaz. İlçeden birini göreve alabilirdi. Mesele bu da değil. Belediyedeki müdürlerin, encümen üyelerinin ne seviyede olduğunu zaten görüyoruz.
BEŞ YILINI DOLDURUR MU?
Altını çiziyorum. Hamza Şayir bir vakadır. Beş yılını doldurur mu, bilmiyorum. Bu kafa ve zihniyetle, dolduramaz diye düşünüyorum. Yol yakınken AKP İl ve İlçe başkanları duruma müdahale edip Şayir’i görevden almalılar.
KOLTUK DERDİ VAR
Hamza Şayir gündemi sürekli değiştiriyor çünkü konuları birbirine nasıl bağlayacağını çözemiyor. İki kelimesinde bir CHP İlçe Başkanı’nın sosyal medyada ne yaptığını anlatan, ‘sizinkiler’ tarzı ayrıştırıcı, kutuplaştırıcı, usulsüz, seviyesiz cümleler kullanıyor. Sürekli provoke ediyor. Bununla bir yere varmaya mı çalışıyor, amacı nedir, çözebilmiş değilim. Hiçbir bilgi birikimi yok. Kendisini de geliştirmemiş. Hamza Şayir belediye başkanlığı sıfatının altında çok ciddi ezilmiştir. Bilgi birikimi olmayan insanlar sürekli kavga eder. Başka bir şey bilmediklerinden kavgayla, dövüşle, çamur atarak kendini kurtarmaya çalışıyor ama böyle olmuyor. Hamza Şayir’in halk, vatanseverlik değil koltuk derdi vardır.
GERİ ADIM ATMAYACAĞIZ
Barış Pınarı Harekâtı başladığında kendisinin de Kürt bir anneden, babadan geldiğini söyledi. Eyvallah, itirazımız yoktur. Hamza Şayir’in anne babasının Kürt olması bir şeyi değiştirmiyor. İnsan olmak gerekiyor. Bir şeye karşı çıkmak için önce insan olmak gerekiyor. İsrail, Filistin’de halka zulüm uyguladığında, biz buna da karşı çıkıyoruz. Başka yerlerde başka halklara zulüm varsa biz ona da karşıyız. Ama Kürt halkına zulüm varsa ona da karşı çıkıyor, bedelini ödüyoruz. Bedelini ödemeye devam edecek, bu konuda asla geri adım atmayacağız. Zulmün olduğu her yerde bizim gibilerinde direnişi olacaktır. Namuslularda en az namussuzlar kadar cesaretli olmalıdır.
KİMİN KİRLETTİĞİ BELLİ
Dilovası Halkı’na birileri haksızlık yapıyor, halkı kim zehirliyorsa üzerine gitmeliyiz. Hangi partiden olduğu önemli değil. Ama bununla ilgili araştırma yapman lazım, tespitlerin olmalı. İYİ Parti Dilovası İlçe Başkanı Emin Yılmaz’a ceza kestiklerini söylüyor. Emin Bey, ceza kesilmediğini söylüyor. Bir belediye başkanı bu şekilde konuşmamalı, insanları zan altında bırakmamalıdır. Aslında biz kimin zehirlediğini biliyoruz, burada isim zikretmemek lazım. Ama Hamza Bey’in sözünü ettiği şirketin zehirleme yapmadığı gün gibi ortadadır. Farklı bir adayı desteklediği için, Hamza Şayir bize yaptığı gibi herkesi zan altında bırakmaya çalışıyor.
AKTAŞ KONUSUNDA BİRŞEY SÖYLEMİYOR
Dilovası’na yapılan her hizmeti meşru görüyor, arkasında duruyoruz. TIR Parkı’na ihtiyaç olduğunu söylüyoruz. Osman Aktaş mevzuusunu Hamza Şayir söyleyemedi. O meselede kim haklı kim haksız söyleyecek olan yargıdır ama Hamza Şayir hem polistir, savcıdır, hakimdir, belediye başkanı dışında her şeydir. Bir türlü o sıfatını göremedik. Osman Aktaş’a verilen yer, daha önce TIR Parkı olarak verilmişti. 2B arazileri dışında, hazine arazisi idi. Hamza Şayir o konuda bir şey söylemiyor çünkü Hamza Şayir’in yandaşı. Aksi olsa, çoktan söküp atmıştı.
ALTINDA KALACAK
Dilovası farklı bir yer. Ayrıştırmayı yapamayız. Daha önce Ercan Dalkılıç, Halit Yaşar, Musa Kahraman, Cemil Yaman da başkanlık yaptı. Hiçbiri düşmanlık tohumları ekme, duygusal kopuşu yaşatma gibi tavırları olmadı. Şayir şimdi MHP tabanına kendini kabul ettirmek için çabalıyor ama boş bir adam olduğu için kabul görmüyor. Ben MHP’nin yerinde olsam kapımdan geçirmem. Biz Dilovası’na böyle bir ayrıştırma yapamayız.
ÇARÇUR EDİLMEYECEK
Hamza Şayir’i de, meclis üyelerini de halk seçmiştir. 800 oy fazla alarak belediye başkanı olmuştur. Dilovası’nda bugüne kadar ne yazık ki böyle bir muhalefet olmamış. Meclis üyelerinden de belli oluyor. AKP’den seçilirken hayalleri halka hizmet değil, nasıl ihale alırız diye geldiler. Şimdi yüzlerinden düşen bin parça çünkü Metin Dalgalı ve arkadaşları engel oluyor. Arkadaşlarımız orada olduğu sürece bu halkın malı çarçur edilmeyecek.”

Bir Yorum Yazın

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect. 88 queries in 0,469 seconds.